商標拒絶査定不服審判
2017-650066
ヨーヨー、ヨヨ
- 審判番号
- 2017-650066
- 法域
- 商標
- 審判種別
- 拒絶査定不服審判(拒絶査定不服の審決)
- 出願番号
- 1281378
- 請求日
- 2017年09月11日
- 審決日
- 2018年01月12日
- 公報発行日
- 2018年04月27日
- 結論
- 原査定取消(特許/登録すべき)
- 当事者
- 【請求人】Yoyo Wallet Limited
- 【請求人代理人】特許業務法人きさ特許商標事務所
- 審判長/審判官
- 審判長 山田 正樹
- 審判官 中束 としえ
- 審判官 木住野 勝也
- 分類
- T18 .26 -WY (W093536)
- 根拠条文(結論部分から自動抽出・参考)
- 商標法4条1項11号
- 条文(本文から自動抽出・参考)
- 商標法第4条第1項第11号
- データ出所
- 審決公報(SGML)
事件の表示
国際登録第1281378号に係る国際商標登録出願の拒絶査定に対する審判事件について、次のとおり審決する。
結論
原査定を取り消す。
本願商標は、登録すべきものとする。
理由
1 本願商標
本願商標は、「YOYO」の欧文字を横書きしてなり、第9類、第35類及び第36類に属する日本国を指定する国際登録において指定された商品及び役務を指定商品及び指定役務として、2015年(平成27年)9月25日に国際商標登録出願されたものである。
その後、指定商品及び指定役務については、原審における平成28年10月14日付けの手続補正書及び当審における2017年(平成29年)9月1日付けで国際登録簿に記録された限定の通報があった結果、第9類「Computer software applications in connection with payment,banking,financial and money management,none being financial modelling software for professional use;computer software applications for use on mobile telecommunications devices and wireless technology devices,including smartphones and tablets,in connection with payment,banking,financial and money management,none being financial modelling software for professional use;computer software applications for administration of credit,loyalty and payment schemes none being financial modelling software for professional use;hand-held devices for payment and value exchange services;pre-paid cards for contactless payment;point of sale card and mobile device readers;electronic payment and credit vouchers;electronic publications on all the aforesaid goods.」、第35類「Advertising;marketing;business administration;commercial information and advice for consumers;organisation,operation and supervision of loyalty and incentive schemes;administration of loyalty and rewards programmes;administering schemes with promotions or points to be used in exchange for goods or experiences;promoting the sale of the goods and services of others through rewards and incentives,generated by use of mobile telecommunications devices and wireless technology devices,including smartphones and tablets,for payment;the provision of information and advisory services relation to all the aforesaid.」及び第36類「Banking services;money and funds transfer services;payment services;automated banking services;private banking services;internet banking;mobile phone banking services;issuing of tokens of value and credit vouchers;issuing of gift vouchers;issuing of money off vouchers;issuing of loyalty and incentive scheme vouchers;issuing of gift vouchers in connection with promotion and loyalty schemes;issuing vouchers for the admission to events or for an exchange of gifts via a website and wireless devices;electronic payment processing services;payment transaction authentication and verification services;financial securities exchange services;contactless technology banking services using mobile telecommunications devices and hand-held wireless devices,including smartphones and tablets;secure electronic cash transactions and electronic cash transmissions,over public computer networks or the internet,or wireless communications networks,to facilitate electronic commerce and/or electronic funds transfer;provision of financial information,including balance statements;currency exchange services;the provision of financial services for payment or exchange in connection with retail services provided through mobile telecommunications means,namely,payment services through wireless devices;advice and information in relation to all the aforesaid.」とされたものである。
2 原査定の拒絶の理由の要点
原査定は「本願商標は、登録第4441096号商標及び登録第5032633号商標(以下、これらをまとめて『引用商標』という。)と類似の商標であって、同一又は類似の商品及び役務について使用するものであるから、商標法第4条第1項第11号に該当する。」旨認定、判断し、本願を拒絶したものである。
3 当審の判断
本願の指定商品及び指定役務は、前記1のとおり補正及び限定された結果、引用商標の指定商品と類似の役務はすべて削除された。
その結果、本願の指定商品及び指定役務は、引用商標の指定商品とは類似しない商品及び役務になった。
したがって、本願商標が商標法第4条第1項第11号に該当するとして本願を拒絶した原査定の拒絶の理由は、解消した。
その他、本願について拒絶の理由を発見しない。
よって、結論のとおり審決する。