商標拒絶査定不服審判
2023-650007
シイシイシイデジタルキー、 シイシイシイ、 サンシイ、 スリーシイ、 トリプルシイ、 デジタルキー、 キー、 ケイイイワイ
- 審判番号
- 2023-650007
- 法域
- 商標
- 審判種別
- 拒絶査定不服審判(拒絶査定不服の審決)
- 出願番号
- 1592309
- 請求日
- 2023年02月06日
- 審決日
- 2023年07月18日
- 公報発行日
- 2023年09月29日
- 結論
- 原査定取消(特許/登録すべき)
- 当事者
- 【請求人】Car Connectivity Consortium LLC
- 【請求人代理人】弁理士法人大島・西村・宮永商標特許事務所
- 審判長/審判官
- 審判長 大森 友子
- 審判官 小俣 克巳
- 審判官 飯田 亜紀
- 分類
- T18 .26 -WY (W09)
- 根拠条文(結論部分から自動抽出・参考)
- 商標法4条1項11号
- 条文(本文から自動抽出・参考)
- 商標法第4条第1項第11号
- データ出所
- 審決公報(XML)
事件の表示
国際登録第1592309号に係る国際商標登録出願の拒絶査定に対する審判事件について、次のとおり審決する。
結論
原査定を取り消す。
本願商標は、登録すべきものとする。
理由
1 手続の経緯
本願は、2020年(令和2年)7月23日にUnited States of Americaにおいてした商標登録出願に基づいてパリ条約第4条による優先権を主張し、2021年(同3年)1月5日に国際商標登録出願されたものであって、その手続の経緯は、以下のとおりである。
2022年(令和4年) 3月 7日付け:暫定拒絶通報
2022年(令和4年) 6月15日 :意見書及び手続補正書の提出
2022年(令和4年)11月14日付け:拒絶査定
2023年(令和5年) 2月 6日 :審判請求書、手続補正書の提出
2 本願商標
本願商標は、「CCC DIGITAL KEY」の欧文字を横書きしてなり、第9類及び第42類に属する日本国を指定する国際登録において指定された商品及び役務を指定商品及び指定役務として、国際商標登録出願されたものであり、その後、指定商品及び指定役務については、原審及び当審における前記1の手続補正書により、最終的に、第9類「Digital keys; computer software for administering digital keys; computer software for issuance and validation of digital certificates; computer software for authentication, issuance, validation, and revocation of digital certificates; computer software for administering digital certificates; computer software for authentication of personal identification information; computer software for authentication and validation of internet of things devices; electronic security token in the nature of a fob-like device used by an authorized user of a computer system to facilitate authentication; downloadable or recorded computer software for authenticating computer users; downloadable or recorded computer software for network and computer security; downloadable or recorded computer software for accessing secure computer systems and services; downloadable mobile applications for use with home and building automation systems; downloadable mobile applications for controlling automated components of homes and buildings; downloadable software, on-board computer software, and mobile application software that provides customized information about the functions and features of a motor vehicle and provides users the ability to remotely control features of their motor vehicle, namely, locking and unlocking vehicle doors, starting or turning off the vehicle, remotely check and control status of motor vehicle operating systems, namely, climate systems, defogging systems, engine oil life, fuel level, tire pressure and battery charge, connect to an advisor at a call center, locate a motor vehicle dealership and schedule maintenance and repair service, and request roadside assistance; encoded keys in the nature of encoded key cards and electronic key fobs being remote control apparatus; USB web keys, namely, USB computer access control keys and USB computer security keys; electrical access control apparatus in the nature of electronic access control systems for interlocking doors and electronic key fobs being remote control apparatus and computer programs in the nature of software for operating electronic key fobs and locking vehicles.」と補正された。
3 原査定の拒絶の理由(要旨)
本願商標は、登録第3358932号商標及び登録第6083690号商標(以下、これらを「引用商標」という。)と類似の商標であって、引用商標に係る指定役務と同一又は類似の役務について使用するものであるから、商標法第4条第1項第11号に該当する。
4 当審の判断
本願の指定商品及び指定役務は、前記2のとおり補正された結果、引用商標の指定役務と同一又は類似の役務はすべて削除された。その結果、本願の指定商品は、引用商標の指定役務と類似しない商品となった。
したがって、本願商標が商標法第4条第1項第11号に該当するとして本願を拒絶した原査定の拒絶理由は解消した。
その他、本願についての拒絶の理由を発見しない。
よって、結論のとおり審決する。