商標取消審判

2024-670034

ブイオオ

審判番号
2024-670034
法域
商標
審判種別
取消審判(商標取消の審決)
出願番号
—
請求日
2024年06月19日
審決日
2024年11月12日
公報発行日
2025年07月25日
結論
請求成立(取消)
当事者
  • 【請求人】アクセス ユー・ケー リミテッド
  • 【請求人代理人】弁理士法人R&C
  • 【被請求人】VIACCESS
審判長/審判官
  • 審判長 大森 友子
  • 審判官 清川 恵子
  • 審判官 小俣 克巳
分類
T132 .1 -Z (W093842)
根拠条文(結論部分から自動抽出・参考)
商標法50条2項
条文(本文から自動抽出・参考)
商標法第50条
データ出所
審決公報(XML)

事件の表示

上記当事者間の国際登録第1151704号商標の登録取消審判事件について、次のとおり審決する。

結論

国際登録第1151704号商標の指定商品及び指定役務中、第9類「Apparatus for sending, recording, transmission or reproduction of sound or images; data processing apparatus, computers, satellites, telecommunications transmitters, telephones, display screens, audiovisual equipment, telecommunication devices; transmitting and receiving apparatus for radio and television broadcasting and for long-distance transmission; television apparatus, television monitors; digital data transmitting and/or receiving apparatus; antennas, electric and data transmission cables; devices for encoding and decoding images and sound; terminals providing access to several media; computer, data communication and telephone terminals, especially for accessing global telecommunication networks (the Internet) or private access networks (intranets); computer terminals; video on demand (VOD) streaming software; video servers, computer software for live broadcasting of images, sounds, films, videos, information, data; computer so-called ”middleware” software for converting, transmitting and disseminating data, sounds, images; computer software, computer software packages; decoder boxes, namely decorders for monitoring apparatus and instruments; printed circuit boards, smart cards, electronic circuit cards, electronic identification cards, electronic cards for image processing; apparatus for receiving and processing encoded signals (decoders), access cards and key cards for use with decoders (smart cards), electronic decoders, digital decoders, digital decoders for television; apparatus and instruments for recording, transmission, reproduction, storage, encryption, decryption, transformation and processing of sound or images; computer hardware and computer programs for access devices and access control devices for data processing apparatus.」、第38類「Telecommunications, transmission and reception of data, signals, information processed by a computer or telecommunication apparatus and instruments; transmission of data in databases; secure data transmission services and communication services via computer terminals, transmission of information by data transmission, transmission of information by data transmission accessible by access code or via terminals; transmission of information by satellite; transmission of messages, encoded images and sounds; data transmission services, particularly packet transmission of information and images, multimedia data transmission services; messaging and e-mail and computer services, namely electronic transmission of messages; electronic dissemination of information, especially for global communications networks (Internet) or private or restricted-access networks; provision of access to a global computer network; provision of telecommunication connections to a global computer network, provision of access to search engines; connection services for connecting to the Internet or to local networks; provision of access and electronic links to the Internet or to local networks, Internet address routing and filtering services, namely internet content filtering services and forwarding of messages of all kinds to Internet addresses(Web-messaging); providing Internet access via portals; communications by videophone; communication services by telephone, radio, radiotelephone, telegraph, as well as by all remote data processing means, via interactive videography, and particularly via computer terminals or peripherals or electronic and/or digital equipment, by videophone, video telephony; rental of access time to a database server center; broadcasting of radio and television programs; dissemination of information and programs via radio, television, cable, terrestrial broadcast, satellite and the Internet; broadcasting of radio and television programs; broadcasting (transmission) of television programs by means of telecommunications and computer broadband, cable networks, fiber-optic networks; providing access to computer networks; providing access to a bundle of television channels by computer networks, cable networks, fiber-optic networks; providing access to video on demand (VOD) services; on-line retransmission of television broadcasts and programs; electronic transmission of data and documents via computers for audio- video content, particularly videos on demand (VID); distribution (transmission) of television channels via the Internet, cable networks, fiber-optic networks; distribution (transmission) of audio and video content via terminals connected to the Internet and for the end user; providing secure access to pay TV channels; providing access by computer and via communication networks, including the Internet, databases, texts, electronic documents, audiovisual information and television programs; technical consultancy in the field of telecommunications and broadcasting; technical consulting and advice in the field of telecommunications and broadcasting.」及び第42類「全指定役務」についての商標登録を取り消す。 審判費用は、被請求人の負担とする。

理由

1 本件商標 本件国際登録第1151704号商標(以下「本件商標」という。)は、 その構成、指定商品及び指定役務並びに登録日を国際登録に基づく商標権に係る商標登録原簿に記載のとおりとするものである。 2 請求人の主張の要点 請求人は、結論同旨の審決を求め、その理由として、本件商標は、継続して3年以上日本国内において商標権者、専用使用権者又は通常使用権者のいずれもが請求に係る指定商品及び指定役務についての登録商標の使用をしていないものであるから、商標法第50条の規定によりその登録は取り消されるべきである旨主張している。 3 被請求人の答弁 被請求人は、答弁していない。 4 当審の判断 商標法第50条による商標登録の取消審判の請求があったときは、同条第2項の規定により、被請求人において、その請求に係る指定商品及び指定役務のいずれかについての登録商標の使用をしていることを証明し、又は使用をしていないことについて正当な理由があることを明らかにしない限り、その登録の取消しを免れない。 ところが、本件審判の請求に対し被請求人は、答弁していない。 したがって、本件商標の登録は、商標法第50条の規定により指定商品及び指定役務中「結論掲記の指定商品及び指定役務」についての登録を取り消すべきものである。 よって、結論のとおり審決する。