商標拒絶査定不服審判
2020-650010
レップリスク
- 審判番号
- 2020-650010
- 法域
- 商標
- 審判種別
- 拒絶査定不服審判(拒絶査定不服の審決)
- 出願番号
- 0932282
- 請求日
- 2020年03月11日
- 審決日
- 2021年02月18日
- 公報発行日
- 2021年06月25日
- 結論
- 原査定取消(特許/登録すべき)
- 当事者
- 【請求人】RepRisk AG
- 【請求人代理人】田中 伸一郎
- 【請求人代理人】中村 稔
- 【請求人代理人】松尾 和子
- 【請求人代理人】井滝 裕敬
- 【請求人代理人】▲吉▼田 和彦
- 【請求人代理人】藤倉 大作
- 【請求人代理人】苫米地 正啓
- 【請求人代理人】篠森 恵
- 審判長/審判官
- 審判長 冨澤 美加
- 審判官 鈴木 雅也
- 審判官 綾 郁奈子
- 分類
- T18 .91 -WY (W353642)
- 根拠条文(結論部分から自動抽出・参考)
- 商標法6条1項
- 条文(本文から自動抽出・参考)
- 商標法第6条第1項
- データ出所
- 審決公報(SGML)
事件の表示
国際商標登録第0932282号拒絶査定不服審判事件について、次のとおり審決する。
結論
原査定を取り消す。
本願商標は、登録すべきものとする。
理由
1 本願商標
本願商標は、「RepRisk」の欧文字を横書してなり、第35類、第36類及び第42類に属する日本国を指定する国際登録において指定された役務を指定役務として、2017年(平成29年)6月30日に国際商標登録出願(事後指定)されたものである。
その後、指定役務については、当審における2020年(令和2年)7月10日付けで国際登録簿に記録された限定の通報があった結果、第35類「Advertising;business management;business administration;office functions.」、第36類「Insurance;company credit investigation and providing information relation thereto;providing company credit rating information;financial assessment of company credit and providing information relating thereto;providing financial information relating to the creditworthiness of companies and individuals;providing financial information on-line;providing financial information by means of a computer database;providing information,consultancy and advice in the field of financial valuations;financial analysis and information services;financial research and information services;financial information and evaluations;financial management;global investment research services;investment advice;investment risk assessment services;information,advisory,consultancy and research services relating to finance and investments;capital investment;funds investment;real estate affairs.」及び第42類「Hosting platforms on the internet in the field of analysis,assessment,research,advice and information about business risks and investment risks;hosting computer databases in the field of analysis,assessment,research,advice and information about business risks and investment risks;programming of software for information platforms on the internet in the field of analysis,assessment,research,advice and information about business risks and investment risks;design and development of computer hardware,software and databases in the field of analysis,assessment,research,advice and information about business risks and investment risks;platform as a service[PaaS]in the field of analysis,assessment,research,advice and information about business risks and investment risks;software as a service[SaaS];scientific and technological research and development including,but not limited to,those for data aggregation and analysis,artificial intelligence,machine learning,linguistics,risk identification,risk monitoring,and risk management;industrial analysis and research services;design and development of computer hardware and software.」とされたものである。
2 原査定の拒絶の理由の要点
原査定は、「本願の指定役務にはその内容及び範囲を明確に指定したものとは認められない役務が含まれているため、本願は商標法第6条第1項の要件を具備しない」旨認定、判断し、本願を拒絶したものである。
3 当審の判断
本願は、その指定役務について前記1のとおり限定された結果、役務の内容及び範囲が明確なものになったと認められる。
その結果、本願の指定役務は、商標法第6条第1項の規定の要件を具備するものとなった。
したがって、原査定の拒絶の理由は解消した。
その他、本願について拒絶の理由を発見しない。
よって、結論のとおり審決する。