商標拒絶査定不服審判
2018-650049
トレブラボ、トレブラブ、トレブ、ラボ、ラブ、エルエイビイ
- 審判番号
- 2018-650049
- 法域
- 商標
- 審判種別
- 拒絶査定不服審判(拒絶査定不服の審決)
- 出願番号
- 1337090
- 請求日
- 2018年07月18日
- 審決日
- 2019年11月26日
- 公報発行日
- 2020年03月27日
- 結論
- 原査定取消(特許/登録すべき)
- 当事者
- 【請求人】Productech corporation
- 【請求人代理人】中村 知公
- 【請求人代理人】前田 大輔
- 【請求人代理人】伊藤 孝太郎
- 【請求人代理人】朝倉 美知
- 【請求人代理人】西脇 眞紀子
- 審判長/審判官
- 審判長 木村 一弘
- 審判官 山村 浩
- 審判官 庄司 美和
- 分類
- T18 .91 -WY (W09)
- 根拠条文(結論部分から自動抽出・参考)
- 商標法6条1項
- 条文(本文から自動抽出・参考)
- 商標法第6条第1項
- データ出所
- 審決公報(SGML)
事件の表示
国際登録第1337090号に係る国際商標登録出願の拒絶査定に対する審判事件について、次のとおり審決する。
結論
原査定を取り消す。
本願商標は、登録すべきものとする。
理由
1 本願商標
本願商標は、別掲のとおりの構成からなり、第9類に属する日本国を指定する国際登録において指定された商品を指定商品として、2016年(平成28年)12月21日に国際商標登録出願されたものである。
その後、その指定商品については、当審における2019年5月2日付けで国際登録簿に記録された限定の通報があった結果、最終的に、第9類「Headphones;headphones including attached lanyard;speaker enclosures;speaker microphones;speakers built-in abdominal belts with pockets in which to carry audio transmitters,for purposes of transmitting music sounds educational material to a fetus;audio headphones:audio speaker enclosures:audio speakers;audio speakers that may be attached with adhesive to the abdominal area of pregnant women for the purpose of transmitting music or sounds to the fetus,not for medical purposes;audio equipment for vehicles,namely,loud speakers for automotive audio systems;audio equipment for vehicles,namely,stereos,speakers,amplifiers,equalizers,crossovers and speaker housings:bass speakers;carrying cases,holders,protective cases and stands adapted for use with handheld digital electronic devices,namely,speakers;cases for music,audio and related electronic equipment,namely,cases for audio tuners,audio receivers,amplifiers,tape players,compact disc players,mp3 controllers players,audio mixers,audio speakers in the nature of music studio monitors,microphones,audio speakers,compact discs,audio tapes,portable computers,antennas,phonographic record players,audio recording equipment,and the cables associated with all of the foregoing equipment;conical attachment to an audio speaker for diffusing and distributing sound as it is transmitted from the speaker.」にされたものである。
2 原査定の拒絶の理由の要点
本願の指定商品中、「Abdominal belts containing built-in speakers for purposes of transmitting music/sounds/educational material to a fetus and built-in pockets in which to carry audio transmitters;carrying cases,holders,protective cases and stands featuring power supply connectors,adaptors,speakers and battery charging devices,specially adapted for use with handheld digital electronic devices,namely,speakers;fire alarm and emergency evacuation devices,namely,fire alarm control panels,smoke detectors,heat detectors,alarm pull stations,audible and visible notification appliances,strobes,sirens,bells,horns,and speakers;wave reflectors for acoustic speakers,lighting apparatus,and air flow devices.」は、その内容及び範囲を明確に指定したものとは認められない。したがって、本願は、商標法第6条第1項の要件を具備しない。
3 当審の判断
本願の指定商品は、前記1のとおり限定の結果、その商品の内容及び範囲が明確なものとなったと認められる。
したがって、本願が商標法第6条第1項の要件を具備しないとして本願を拒絶した原査定の拒絶の理由は、解消した。
その他、本願について拒絶の理由を発見しない。
よって、結論のとおり審決する。